Efektīva guļbūves aizsardzība dabai draudzīgā veidā

Efektīva guļbūves aizsardzība dabai draudzīgā veidā

Brīdī, kad nākas saskarties ar koka mājas, dārza mēbeļu vai citu koka konstrukciju aizsardzības jautājumu, būtu nozīmīgi izvērtēt vairākus kritērijus. Svarīgi, lai koksne tiktu aizsargāta pēc iespējas efektīvāk, lai tā izskatītos labi, lai būtu ilgnoturīga un apkārtējai videi draudzīga. Tradicionāla metode, kā koku aizsargāt efektīvā un dabai draudzīgā veidā, ir to apstrādāt ar lineļļas – koka darvas produktu.

Lai sasniegtu maksimālu koksnes aizsardzību, skandināvi jau simtiem gadu atpakaļ  izmantoja priedes koka darvu, kas iegūta ar īpašu tehnoloģiju, priedes saknes dedzinot darvas cepļos. Šādā veidā iegūtā priedes darva ir lielisks un dabīgs antiseptiķis, kas aizsargā koksni no mitruma un pelējuma veidošanās. Kā mūsdienīgs apliecinājums tam ir gadsimtiem senas koka baznīcas un vikingu laivas, kas, labi nodarvotas, saglabājušas līdz pat šai dienai. Vēsturnieku aprakstos atrodami arī nostāsti par Kurzemes darvas cepļiem, kuros iegūtā darva kalpojusi zvejnieku laivu aizsardzībai. Mūsdienās, lai iegūtu dziļāku impregnēšanos kokmateriālā, koka darva tiek šķaidīta ar sveķu terpentīnu un lineļļu, pēc krāsošanas koka virsmai iegūstot dabīgi dzeltenīgi brūnu toni. Lineļļas – darvas krāsai ir iespējams pievienot arī dabīgu minerālpigmentu, tādejādi iegūstot jebkādu citu toni.

Kā pareizi apstrādāt
Guļbūves un citu koka konstrukciju eļļošana parasti tiek veikta siltajā gada sezonā, izmantojot uzsildītu priedes darvas – lineļļas produktu. Pirmajā sezonā koksnes virsmu ieteicams apstrādāt divas reizes. Lielākais lineļļas un koka darvas pluss saistībā ar vizuālo izskatu ir tas, ka apstrādātā virsma nelobās, jo eļļa dziļi iesūkusies koksnē. Gadiem ejot, eļļotais koks tikai kļūst arvien gaišāks un pamazām zaudē savu dzeltenīgi brūno toni. Šī iemesla dēļ eļļošana ik pēc trim līdz pieciem gadiem būs jāveic atkārtoti, jau apstrādāto virsmu atjaunojot un papildinot tās aizsardzību. Diemžēl Latvijā pēdējos gados vērojama nelāga tendence, ka koka mājas tiek apstrādātas ar svaigi spiestu lineļļu vai rapšu eļļu. Šādā gadījumā apstrādātā virsma kļūst lipīga, pievelk putekļus un netīrumus. Tā kā tīra eļļa kokam aizsardzību nesniedz, jo tai nepiemīt antiseptiskas īpašības, tad guļbūve pēc gada vai diviem sāk arī pelēt un nozilē. Speciālisti šādos gadījumos iesaka nepievilcīgo koka virsmu noslīpēt ar smilšpapīru vai mazgāt ar īpašu koksnes balinošu līdzekli, kas atjauno koka sākotnējo struktūru.

Metode kļūst aizvien populārāka

Par kokmateriālu pareizu aizsardzību un eļļošanu konsultācijas Latvijā jau vairāk kā sešus gadus sniedz SIA „EkoSolis” pārstāvis Artūrs Pauļukevičs. Kā atzīst speciālists, šī koksnes aizsardzības metode ar lineļļas – koka darvas produktu Latvijā guvusi arvien lielāku atsaucību: „Ja pirms sešiem gadiem šos produktus Latvijā izmantoja vien daži mājbūvētāji, piemēram, Amatciemā, tad tagad ar lineļļas – koka darvas produkciju Latvijā apstrādāti jau vairāki simti mājokļu. Šo gadu laikā, protams, esam daudz strādājuši arī pie produktu izejmateriālu kvalitātes uzlabošanas, tāpēc jaunie produkti ir ar uzlabotu žūšanas ātrumu, virsmas cietību un aizsardzību, kā arī plašākā krāsu toņu klāstā.”
 

Dažādu koka virsmu apstrādei
„Eko Solis” pārstāvis min, ka tikuši izstrādāti vairāki jauni produkti koksnes aizsardzībai, piemēram, antibakteriālā grunts PRG 30, kas lietojama slapjam kokam – nekaltētiem baļķiem pēc guļbūves karkasa uzstādīšanas. Nedaudz atšķirīgas metodes no ierastās guļbūves darvošanas ir lubiņu jumtiem, koka laivām vai āra terasēm. Uz lineļļas un dabīgā sveķu terpentīna bāzētie produkti ir arī labi piemēroti iekštelpu, grīdu un koka mēbeļu apstrādei. Speciāli produkti pieejami arī pirts iekštelpām – lāvas dēļiem un pērtuves sienām. Tā kā produkts ir ekoloģisks, bieži to izvēles ģimenes ar maziem bērniem vai cilvēki, kas ir zaļā dzīvesveida piekritēji. Eļļotās guļbūves lieliski iekļaujas apkārtējā lauku ainavā vai pilsētas vidē. Pateicoties labajai kvalitātei, arvien vairāk cilvēku ar lineļļas – koka darvas produktu izlemj apstrādāt arī modernas ēkas pilsētā, tādejādi izmantojot atjaunojamos resursus arī pilsētbūvniecībā.

Noderīgi zināt pirms eļļošanas:

  • Pirms koksnes eļļošanas ieteicams lietot antibakteriālo grunti PRG 30,
  • Eļļot koksni ieteicams siltos un sausos laika apstākļos,
  • Pigmentētie eļļas produkti uz koka mājas fasādes kalpos ilgāk,
  • Pirts lāvas un grīdas dēļus eļļot nepieciešams plānā kārtā, ierīvējot lieko eļļu kokā,
  • Eļļojot koksnes virsmu atkārtoti, eļļas patēriņš par 20-30 % būs mazāks kā iepriekšējā reizē.

Publicēts žurnālā Māja 20.04.2012

EkoSolis logo

+371 20309009

Maskavas iela 462, Rīga (karte)

arturs@ekosolis.lv


 Latviski   

 English  

 По-русски